Čekárna - ordinace Dejvice Ultrazvuk - ordinace Dejvice Ultrazvuk a gynekologické křeslo - ordinace Dejvice


PULS s.r.o.

IČ: 48586820
DIČ: CZ48586820

Gynekologie Praha 6
Tel: 220 514 320


Gynekologie Praha 4
Tel: 267 189 158

Praktický lékař
Tel: 267 189 156

Gynekologie » Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku

Milé slečny, paní, maminky!

Zcela záměrně oslovujeme nejdříve slečny, protože hlavně pro Vás je určena vakcína proti rakovině děložního čípku. To ale neznamená, že ostatní ženy se nemohou nechat touto vakcínou očkovat.

Očkováni je vhodné pro pacientky 9 - 45 let.

Protože se jedná o první a zatím jediné očkování proti zhoubnému nádorovému onemocnění, je tato novinka velice sledována. V laických i odborných diskuzích se objevují nejrůznější názory, které jsou prezentovány ve všech mediích. Často dochází k šíření nesprávných informací, mnohdy protichůdných.

Nejčastější chybné informace:

  • Očkování je určeno pouze pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk.
  • Očkování může být aplikováno dívkám do 15, 18, 20, 25 let. (Toto jsou nejčastěji uváděné chybné věkové hranice pro očkování.)
  • Očkování je zbytečné, pokud mám pouze 1 stálého partnera.
  • Očkování může vyvolat rakovinu děložního čípku.
  • Po očkování se žena 2 roky nemůže snažit o těhotenství.
  • Při kojení nelze vakcínu očkovat.
  • Očkování není zatím vyzkoušené, nemá tedy smysl ho podstoupit.

V následujících řádcích bychom chtěli tyto fámy vyvrátit a odpovědět na nejčastější otázky, které nám dáváte.

Jak časté a nebezpečné je onemocnění rakovinou děložního čípku?

Je to druhý nejčastější zhoubný nádor u žen. Na onemocnění umírá 40-45% žen, které touto chorobou onemocní. V naší republice umírá každý den 1 žena na toto onemocnění. Ročně onemocní na světě přibližně 400 000 žen a 200 000 žen umírá. 

Co způsobuje toto onemocnění?

Onemocnění je způsobeno virovou infekcí, tzv. lidskými papilomaviry. Lidstvo je těmito viry promořeno, téměř 80% populace se setká během života s touto infekcí. Infekce se přenáší hlavně pohlavním stykem, ale také při porodu nebo kojení.

Papilomaviry jsou číslovány. Celkem je známo více než 120 druhů papilomavirů. Nejčastější příčinou vzniku onemocnění karcinomem čípku jsou v 70% papilomaviry č. 16 a 18, méně papilomaviry č. 31, 33, 45. Onemocnění mohou způsobit i jiné typy papilomavirů, toto riziko je ale menší než u výše uvedených typů.

Papilomaviry č. 6 a 11 způsobují výskyt bradavic zevního genitálu, které primárně nemají povahu zhoubného onemocnění, mohou ale po nějaké době, pokud nejsou ošetřeny, malignizovat. Některé vakcíny zabraňují vzniku těchto bradavic.